The Donegal Competitions Controls Committee (CCC) have released of this weekend’s club championship action.
There are two senior championship games on Saturday evening with the remaining six taking place on Sunday afternoon.
There are also games in the junior and intermediate championships.Â
Michael Murphy Sports & Leisure Senior Championship Group A
Sun, 16 Sep, Venue: Hibernian Park, (Round 2), Burt V Ardara 14:00, Ref: James O ConnerÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Glenswilly, (Round 2), Glenswilly V Bundoran 17:00, Ref: Seamus Mc GonagleÂ
Michael Murphy Sports & Leisure Senior Championship Group B
Sat, 15 Sep, Venue: Dungloe, (Round 2), Dungloe V St Eunan’s 18:15, Ref: Robert O DonnellÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Gaoth Dobhair, (Round 2), Gaoth Dobhair V Naomh Conaill 14:00, Ref: Enda Mc FeelyÂ
Michael Murphy Sports & Leisure Senior Championship Group C
Sat, 15 Sep, Venue: Connolly Park, (Round 2), Malin V Termon 18:15, Ref: James ConnorsÂ
Sun, 16 Sep, Venue: St Michael’s, (Round 2), St Michael’s V Four Masters 15:00, Ref: Connie DohertyÂ
Michael Murphy Sports & Leisure Senior Championship Group D
Sun, 16 Sep, Venue: Sean Mac Cumhaill, (Round 2), Sean Mac Cumhaill V Killybegs 15:00, Ref: Shaun Mc LaughlinÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Kilcar, (Round 2), Kilcar V Milford 15:00, Ref: Marc BrownÂ
Intermediate Championship Group AÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Páirc GearĂłid O’GallachĂłir, (Round 2), St Naul’s GAA Club V Naomh Ultan 18:15, Ref: Jimmy WhiteÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Naomh Colmcille, (Round 2), Naomh Colmcille V Naomh Columba 18:15, Ref: Val MurrayÂ
Intermediate Championship Group B
Sat, 15 Sep, Venue: Father Tierney Park, (Round 2), Aodh Ruadh Ballyshannon V Fanad Gaels 18:15, Ref: Enda Mc FeelyÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Pairc Na nDunaibh, (Round 2), Downings V Naomh Muire Lower Rosses 18:15, Ref: Connie DohertyÂ
Intermediate Championship Group C
Sat, 15 Sep, Venue: Cloughaneely, (Round 2), Cloughaneely V Glenfin 18:15, Ref: Michael Mc ShaneÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Naomh Brd, (Round 2), Naomh BrĂd V Buncrana 15:00, Ref: Jimmy WhiteÂ
Junior Championship Group A
Sat, 15 Sep, Venue: Pairc Aodh Rua, (Round 4), Red Hughs V Convoy 18:15, Ref: Pat WalshÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Carndonagh, (Round 4), Carndonagh V Robert Emmets 18:15, Ref: Paul CliffordÂ
Junior Championship Group B
Sat, 15 Sep, Venue: Moville, (Round 2), Moville V Letterkenny Gaels 16:45, Ref: Tony GallagherÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Crampsey Park, (Round 3), Urris V Letterkenny Gaels 18:00, Ref: TBCÂ
Senior B Group A
Sun, 16 Sep, Venue: Hibernian Park, (Round 2), Burt V Ardara 12:30, Ref: Greg Mc GroaryÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Glenswilly, (Round 2), Glenswilly V Bundoran 15:30, Ref: Martin Mc KinleyÂ
Senior B Group B
Sat, 15 Sep, Venue: Dungloe, (Round 2), Dungloe V St Eunan’s 16:45, Ref: Kevin Mc GinleyÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Gaoth Dobhair, (Round 2), Gaoth Dobhair V Naomh Conaill 12:30, Ref: Robert O DonnellÂ
Senior B Group C
Sat, 15 Sep, Venue: Connolly Park, (Round 2), Malin V Termon 16:45, Ref: Trevor MaloneyÂ
Sun, 16 Sep, Venue: St Michael’s, (Round 2), St Michael’s V Four Masters 13:30, Ref: Trevor MaloneyÂ
Senior B Group D
Sun, 16 Sep, Venue: Sean Mac Cumhaill, (Round 2), Sean Mac Cumhaill V Killybegs 13:30, Ref: Liam Mc ConigleyÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Kilcar, (Round 2), Kilcar V Milford 13:30, Ref: Val MurrayÂ
Intermediate B Championship Group AÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Páirc GearĂłid O’GallachĂłir, (Round 2), St Naul’s GAA Club V Naomh Ultan 16:45, Ref: Connie DohertyÂ
Intermediate B Championship Group B
Sat, 15 Sep, Venue: Father Tierney Park, (Round 2), Aodh Ruadh Ballyshannon V Fanad Gaels 16:45, Ref: Mark DorrianÂ
Sat, 15 Sep, Venue: Pairc Na nDunaibh, (Round 2), Downings V Naomh Muire Lower Rosses 16:45, Ref: Mark Mc GlincheyÂ
Intermediate B Championship Group C
Sat, 15 Sep, Venue: Cloughaneely, (Round 2), Cloughaneely V Glenfin 16:45, Ref: Pat BarrettÂ
Sun, 16 Sep, Venue: Naomh Brd, (Round 2), Naomh BrĂd V Buncrana 13:30, Ref: Shane ToolanÂ
Junior B Championship Group A
Sun, 16 Sep, Venue: Letterkenny Gaels, (Round 3), Letterkenny Gaels V Pettigo 14:00, Ref: Gerard Jnr Mc HughÂ
Junior B Championship Group B
Sun, 16 Sep, Venue: TBC, (Round 4), Naomh Pádraig Lifford V Urris 13:00, Ref: TBCÂ
County Under 16 League Division 1
Sun, 16 Sep, Venue: O Donnell Park, (U16 Div 1 Final), Four Masters V Termon 18:00, Ref: TBCÂ
County Under 16 League Division 2
Sun, 16 Sep, Venue: O Donnell Park, (U16 Div 2 Final), Red Hughs V Naomh Columba 16:00, Ref: TBCÂ
Minor Division Two Championship Section One
Wed, 12 Sep, Venue: Convoy, (Final), Fanad Gaels V Kilcar 19:30, Ref: Shaun Mc LaughlinÂ
Inishowen Board Deerpark Haulage Ltd Under 13 Section A
Tue, 11 Sep, Venue: Naomh Padraig Uisce Chaoin, (Round 1), Naomh Pádraig Muff V Malin 18:30, Ref: Clint MarronÂ
Inishowen Board Deerpark Haulage Ltd Under 13 Section B
Fri, 14 Sep, Venue: Hibernian Park, (Round 3), Burt V Naomh Colmcille 18:30, Ref: Paul CliffordÂ
Inishowen Board U18 Neil McLaughlin Bus Hire League
Tue, 11 Sep, Venue: Carndonagh, (Round 8), Carndonagh V Buncrana 19:00, Ref: Shaun Mc LaughlinÂ
NRB U13 DIV 1
Fri, 14 Sep, Venue: Glenswilly, (Round 3), Glenswilly V Termon 19:00, Ref: TBCÂ
Fri, 14 Sep, Venue: Sean Mac Cumhaill, (Round 3), Sean Mac Cumhaill V Cloughaneely 19:00, Ref: TBCÂ
Mon, 17 Sep, Venue: Sean Mac Cumhaill, (Round 1), Sean Mac Cumhaill V Glenswilly 18:45, Ref: TBCÂ
Mon, 17 Sep, Venue: St Eunan’s, (Round 1), St Eunan’s V Termon 18:45, Ref: TBCÂ
NRB U13 DIV 2 GROUP 1
Fri, 14 Sep, Venue: Moyle Park, (Round 3), Milford V Fanad Gaels 19:00, Ref: TBCÂ
Fri, 14 Sep, Venue: Gaoth Dobhair, (Round 3), Gaoth Dobhair V Glenswilly 19:00, Ref: TBCÂ
Mon, 17 Sep, Venue: Gaoth Dobhair, (Round 1), Gaoth Dobhair V Milford 18:45, Ref: TBCÂ
NRB U13 DIV 3
Wed, 12 Sep, Venue: Sean Mac Cumhaill, (Round 2), Sean Mac Cumhaill V Naomh Pádraig Lifford 18:45, Ref: Martin DohertyÂ
Fri, 14 Sep, Venue: Robert Emmets, (Round 3), Robert Emmets V Naomh Pádraig Lifford 19:00, Ref: TBCÂ
Fri, 14 Sep, Venue: Pairc Na nDunaibh, (Round 3), Downings V Sean Mac Cumhaill 19:00, Ref: TBCÂ
NRB U13 DIV 2 GROUP 2
Fri, 14 Sep, Venue: Pairc Aodh Rua, (Round 3), Red Hughs V Convoy 19:00, Ref: TBCÂ
Fri, 14 Sep, Venue: Glenfin, (Round 3), Glenfin V St Eunan’s 19:00, Ref: TBCÂ
Mon, 17 Sep, Venue: Glenfin, (Round 1), Glenfin V Red Hughs 18:45, Ref: TBCÂ
Mon, 17 Sep, Venue: Letterkenny Gaels, (Round 1), Letterkenny Gaels V Convoy 18:45, Ref: TBCÂ
SRB u13 div 2 sec 1
Fri, 14 Sep, Venue: Pairc na nGael, (R3), Naomh Columba V Naomh Ultan 18:30, Ref: TBCÂ
Fri, 14 Sep, Venue: The Banks, (R3), Naomh Muire Lower Rosses V Kilcar 18:30, Ref: TBCÂ
SRB U13 div 2 Section 1
Fri, 14 Sep, Venue: Gaelic Park, (R3), Bundoran V Four Masters 18:30, Ref: TBCÂ
Fri, 14 Sep, Venue: TBC, (R3), Naomh Brid/ Pettigo V St Naul’s GAA Club 18:30, Ref: TBCÂ
U16A ChampionshipÂ
Thu, 13 Sep, Venue: Setanta, (Q/Final ), Setanta V St Eunan’s 18:30, Ref: TBCÂ